YOGA,

Hindistan kaynaklı fiziksel ve zihinsel disiplinleri tarif etmek için kullanılan bir kelimedir.

“Kavuşma”, “biraraya gelme”, “birlik”, “karşılaşma” ve “yöntem” olarak çevrilebilir. Yoga uygulayan veya yoga felsefesini takip eden kişiye yogi ya da yogini adı verilir.

Yalın ve öz bir anlatımla açıklayacak olursak; yoga, bedenden başlayarak kişinin kendi özüne doğru yaptığı bir yolculuktur. Kişi birtakım hareket gruplarıyla (asana) bedenini gevşetip, rahatlatırken hem stresinden arınmaya, hafiflemeye ve daha mutlu bir insan olmaya başlar.

Asana (yoga poz grupları) yoga ayağının sadece bir koludur. Kişi, mutlak bir bütünlük ve denge arayışında olduğunda nefes ve meditasyon çalışmalarını da birlikte yapar. Bu noktadan yogaya baktığımızda “birleştiren, bir araya getiren” ifadesi yerini bulur.

Yoga yapan kişi bedenlerinin sınırları içerisinde ve koşullanmış alışkanlıkları içerisinde kendini kabul etmeye başlar. Kabulle beraber dönüşüm, değişim olasılığı ortaya çıkar. Doğru nefes almayı öğrenir, (yogik nefes), bedeniyle daha barışık hale gelir ve yaptığı bedensel hareketler fiziksel açıdan kalp, damar, sinir sistemi, fıtık gibi bir çok sağlık sorununda da şifa getirir… Bundan dolayıdır ki yogayı sadece bir spor olarak görmek haksızlık olur. Bir yaşam stili olarak benimseyip düzenli yoga uygulamalarınızı yaptığınızda birden fazla yararını, şifasını da deneyimlemiş olursunuz. Hepinize bol yogalı günler dileriz.

 

Pzt-Cmt: 09:00 – 16:00Pzr: 09:00 – 14:00

E-posta için kayıt olun &
ilk siparişinizde tasarruf edin

TerapiaSande 2019 © 2021. All rights reserved.